Neste artigo reflexiono sobre o nivel da liga ACB e presento por vez primeira, alén dos habituais +/- e o PER, outros indicadores estatísticos para medir o valor dun xogador en termos absolutos, por partido, por minutos de xogo e posesións.

 

A crise do baloncesto profesional español

A actual liga ACB é unha das máis frouxas en termos históricos. É difícil avaliar cuantitativamente esta afirmación, xa que en toda competición deportiva o mellor e o peor son conceptos relativos que dependen das diferenzas entre os participantes. Mais son precisamente as distancias abismais entre o mellor e o peor equipo da ACB (Real Madrid e Valladolid), os que permiten darnos unha idea de que o baloncesto profesional español xa viviu mellores momentos.

Non se trata só de que o Real Madrid estea a bater cada semana a marca histórica de vitorias (actualmente 24-0). É que o Valladolid alcanza unha marca negativa (2-22) que poucas veces se rexistrou. Consumidos máis de dous terzos da liga regular teríamos que regresar máis de 15 anos no tempo para achar un colista cun rexistro tan malo (Fuenlabrada na 1996-1997, e Murcia na 1998-1999, con 4 xogos gañados ao final da competición). Na época moderna do baloncesto ACB os últimos clasificados (en ligas de 17, 18, 19 e 20 equipos) obtiveron unha media dun 20% de vitorias. Valladolid leva pouco máis da metade (10%).

Francamente, paréceme que o termos que volver ao século pasado para achar estes niveis de desigualdade non é casual. É naqueles anos de finais dos 90 cando comeza a era dourada do baloncesto español. E intúo que en certo xeito estamos asistindo ao peche deste ciclo.

É no ámbito exterior onde poderemos verificar se o nivel da ACB está ou non á altura de outrora. As competicións europeas de clubes e o mundial do próximo mes de setembro son a proba de algodón da competición española. É certo que a enorme desigualdade concentra o talento, a calidade e as nóminas dos xogadores nos principais clubes, e que isto permitiralles aos de sempre (Madrid, Barcelona) alcanzar e mesmo disputar a Final Four, ou ao Valencia optar a gañar a Eurocup e gañar praza para o ano vindeiro na Euroleague. Mais iso prodúcese a custa dunha menor competitividade dos restantes clubes e, máis que probablemente, nunha peor evolución e crecemento do conxunto dos xogadores punteiros e de segunda fila. E xa se sabe, non hai gran película sen secundarios de luxo e con oficio.

A marcha este ano de moitos dos xogadores internacionais mellor valorados na temporada pasada, superior en número e calidade ás contadas incorporacións, empeoraron o nivel da ACB. A fichaxe durante o percurso da presente liga doutras figuras notables, recalando en clubes europeos, turcos ou americanos, alimenta máis este declive. Por non falar dos problemas económicos que atravesan varios clubes, e que desembocaron esta mesma semana na convocatoria dunha folga indefinida por parte da plantilla do Bilbao.

Todos estes feitos e indicios obrigan a pensar en que a crise do baloncesto español está instalada entre nós e que os seus efectos poden estar aínda por manifestarse en toda a súa magnitude.

 

Estatísticas individuais absolutas

Ademais da valoración ACB (VAL), presento outras medidas alternativas do valor absoluto dun xogador: puntos creados (PCX, Bob Belloti), tantos en xogo (TAX, John Hollinger), o índice de Thibodeau (THI), o impacto estimado (EIX),  e os tantos en vitorias (David Berri). Todos teñen en común ponderar de diferente xeito as accións dunha ficha estatística individual, e dependendo do índice escollido a clasificación de xogadores é parcialmente diferente.

NOMEXOGMINVALPCXTAXTHIEIXWinSc
Mirotic, Nikola23553.1412356.4298.4329.5314150.5
Doellman, Justin23621.9410366.8319.1343.5324144.5
Rodríguez, Sergio24527.3368318.5284.4304311114.5
Fernández, Rudy22545.2366293.7270.8254.5271.5122
Llull, Sergio24653.1360304.9282.8325297123
Pleiss, Tibor22494.8381334.1267.4310267.5127.5
Panko, Andy24755.2398312.1303.630028383
Sekulic, Blagota18515.1384328.7269.4317285.5135
Tomic, Ante22450.9367325.9249.6307270134
Satoransky, Tomas24727.4379288.425527727083.5
Robinson, Jason23780.5376313294.7292.529297
Sato, Romain24700.8336327.8267.7324272140.5
Doblas, David24711.6364287.2229.5258.521499
Mumbrú, Álex24761.4348274.4251.6242.5246.560.5
Muscala, Mike20534.4340313.6242.2281.5243106.5
Feldeine, James24683323266.8252.7227.525065.5
Blanco, Saúl22653.1324281.9248.2270256110
Ivanov, Dejan22552.8331246.8211.823820885.5
Gabriel, Germán24568.8323268233.8237.523282
Nocioni, Andrés20517308265.9241.626322982.5
Lima, Augusto Cesar24532.5319292.2218.2264209126.5
Tillie, Kim24558.3320297.2248.6265237.592.5
Kirksay, Tariq23598.9302297.2241259244.5111.5
Uriz, Ricardo24620309232.3201.820722172
Reyes, Felipe22379.5276219.5183.620618783
Báez, Eulis24674.1289249.8206.5226207.584.5
Granger, Jayson24573.9287215.8195.319620456
Llompart, Pedro24615.8284215.7187.6219.5209.577
Sikma, Luke24617.7295286.2219.1245.5226106
Corbacho, Alberto24636.2286243.9241.820423486
Sanikidze, Viktor24559.4267216.8187.9160.518059
Shermadini, Giorgi17395.6269230.5186.2209.518085.5
Savané, Sitapha24527.1275246.5192.7232194.599
Dubljevic, Bojan19392.3253241.7201.1237.5202.599.5
Heurtel, Thomas22561.3265234.7199.3226.521978
San Emeterio, F.23635.6266225.7199.5211.5211.582.5
Monroe, Darryl18499.5263232.9194221.519867
Tavares, Walter22468.7247246.4166.8213.5163.5109
Martínez, Rafa23536236186.7170.5182171.561.5
Hervelle, Axel23543.5256242.4173.5213.5181.5109.5
Johnson, Omari24652.8271286.9230.1228.5224108
Richotti, Nicolás23588.7247175.4177136152.526
Colom, Quino24548.9256188.3168.6161180.546
Van Rossom, Sam24638.1233203.3180.4169.517767
Navarro, Juan Carlos21491.1237177.7173.5151.517148
Kuric, Kyle24663.8244218.2201.7176191.560.5
Vives, Guillem24680.9235189.2165128154.536
Newley, Brad24620.3226194.6183.4140170.538
Shurna, John24598.9230209.5196.1164174.563
Caner-Medley, Nik19466227208.3170.9179.517779
López, Raul20538.2225191.3173.4158170.564.5
Dragic, Zoran21396.8224165.7160140135.551.5
Huertas, Marcelinho23489.9223186154.4170.518257.5
Ribas, Pau19417.2221185.2164.8168.5171.568.5
Bamforth, Scott24589.4228193.2181.3124.516744
Vázquez, Fran22410.7219218.9159.3189149.588
Balvin, Ondrej24514.8223221.4145.8196151.594.5
Suárez, Carlos24552.9219186.3147.3167.515477.5
Jones, Joseph24474.5213190.3161.2163.513558
Rudez , Damjan24583.5212200187.5198.517764.5
Junyent, Oriol20373.6219195.9153.117316067.5
Joseph, Devoe23658.9216191.218615516538
Bellas, Tomás24597.3204154.9146.312214125.5
Dorsey, Joey24361.9203200.1141.317612593
Martín, Nacho20457.2202190.3152.2167.5160.556.5
Haritopoulos, Dimitris24568.8232170.2152.9150124.521
Stimac, Vladimir24404199185.2133.5164133.566.5
Cabezas, Carlos24549212179.4156.3181164.558
Salgado, Javier24573.7208165.1150.9115.5154.529.5
Andjusic, Danilo22576.7221154.9168.4133.5143.527
Banic, Marko23504.7207199.6161.517215464.5
Eriksson, Marcus23537.6197162162.2130147.537.5
Tabu, Jonathan24436.7190155.1138.2122134.543.5
Hansbrough, Ben20438.5186150.4150.212212728
San Miguel, Rodrigo24627.2200139.4131.885114.528.5
Roll, Michael24605.4183159.7152119.513925.5
Pumprla, Pavel24585.3195157.8134.512512149.5
Lafayette, Oliver23507.2180153.5143.9103.513027
Bourousis, Ioannis22377.4176164125.4123.5121.555
Neto, Raulzinho21541.5192152.5142.7124127.529
Freire, Rafael24519.5186157.6134.3119.513838.5
Oliver, Albert24503.3180125.6126611045
Delas, Mario24526.2182174.4147.414212537
Lampe, Maciej18291.1171152.7121.6142124.550.5
Arnold, Marcus23473174167.5127.314611254.5
Llovet, Nacho21324.9172128.4108.5107.5101.549
Causeur, Fabien18400.3165141.4121.212511549
Miralles, Albert24426.9162153.1116.9120.58538
Toolson, Ryan18401.9157134131.9126.5122.530
Hernández, Alex22392.7167136121.3112.512137.5
Mejri, Salah23272.6147152.6107.8130104.559.5
Darden, Tremmell24426.2147142.2117.312811752.5
Pérez, Daniel24415.2160142125.8123120.549
Beirán, Javier24462.6151141.4116.28812149
Lishchuk, Serhiy12223.1149115.7101.1103.586.537.5
Grimau, Roger24452.1164133.7114.7106.596.513
Bertrans, Dairis22524.2157127.8137.7100104.516
Abrines, Alex21396144129.8120.212010748
Hernangómez, Guillermo24300152125.899113.58446.5
Ramsdell , Charles24630.7148157136.395.5115.529.5
Kouguere, Max24524.9156156.6126.6123.511547
Arteaga, Oliver22375.6154142.9102121.591.559.5
Mata, Marcos24600.8149139.312710510524.5
Sastre, Joan21524.2148116.6118.57596.518
Papanikolau, Kostas21517.5147144.3116.611411741
Lorbek, Erazem15253141120.9105.9118104.546
Tomàs, Pere24494.3146129.4108.3102101.534.5
Rabaseda, Xavi24642.8151138.6126.374.58932
Paunic, Ivan24510.1151118.6124.7134.59721
Calloway, Earl22384138118.2110.78610428.5
Williams, Latavious10283.7144132.692.112810061
Slaughter, Marcus24325.6126115.679.4986852
Pullen, Jacob24241.1126105.3107.1107.59728
O'Leary , Ian24387.4127117.594.2658225
Miso, Andrés22483137111.5107.881.59418
Kavaliauskas, Antanas24416.2136150.6116121.59750.5
Rubio, Guille22373.1135120.689.497.583.530.5
Diagne, Moussa23347.2133136.693.110466.551
Sada, Víctor23293122100.972.790.58737
Rey, Xavi13226.712511586.11048742
Giannopoulos, Charalampos24457.6130132.2114.496.510030
Arco, Salva21411.412594.388.67078.516
Rowe, Jason18436.9134124.5114.199111.520.5
Dewar, Benjamin24448.6122116107.264.585.523.5
Carroll, Jaycee15284.4114104.2100.79594.529.5
Stefansson, Jon17312.311598.997.9918623
Wood, Scott23491.7121127.1136.198102.530.5
Ventura, Albert22417.211895.486.367.57021
Romdhane, M. Ben23405.6123113.6997974.528.5
Hezonja, Mario15174.4108101.487.1979337.5
Davis, Dwayne20374.5115106.5107.188.586.54.5
Rodríguez, Berni20482.2119108.1109709215
Vargas, Eloy17239.211711384.299.576.545.5
Fernández, Jaime23362.812083.481.751672.5
Landry, Marcus13310.9111101.497.694.58418.5
Waters, Dominic15354.4120908668.579-19
Slokar, Uros14320.8117113.893.91008326.5
Franch, Josep24403.911274.575.444.561.5-8
Pilepic, Fran24401112105.4104.59089.529.5
Grimau, Jordi18352.411586.781.5657211.5
Mainoldi, Leo22361.5107113.6100.198.587.540
Rost, Levi20472.7110100.7101.347.57217.5
Markota, Damir17305.2110105.384.98984.538.5
Larsen, Rasmus20402.910996.975.4706119.5
Van Lacke, Federico718011086.577.9677633
Hanley, Will24307.9108125.990.510380.546.5
Porzingis, Kristaps23305.2103112.792.9826330
Nachbar, Bostjan22378.710095.291.440.5634.5
Bjelica, Milko9191.710393.776.5837334.5
Hamilton, Lamont12219.510586.779.775.56616
Hanga, Adam14246.69583.772.6666126
Triguero, Juan José202799198.975.380.567.541
Oleson, Brad15267.99383.279.47377.528
Sinanovic, Nedzad24358.9103114.876.2856021
Xanthopoulos, Vassilis24445.49488.475.5466017
Winchester, Anthony22512.99184.190.71862.5-6
Kuzminskas, Mindaugas23305.89186.674.46064.519.5
Gutiérrez, Juan Pedro15259.39484.170.8626218
Jelinek, David23432.18885.586.15666.514.5
Antelo, José Angel81779281.665.37161.524
Sánchez, Sergio [MUR]161859164.161.86560.521
Todorovic, Marko18193.48074.253.462.549.530.5
Cortaberría, Jon24387.98393.272.862.56529.5
Hettsheimeir, R.18258.97670.764.344404.5
Suka-Umu, Marcos21463.18282.87626.555.51.5
Montañez, Román233277654.153.62943-2.5
Norel, Henk5107.87373.159.169.561.531.5
Bivià, Carles24332.87563.756.53244-6.5
Díez, Daniel17210.76459.653.13751.518.5
Fontet, Albert23183.56658.943.647.53222
Nogueira, Lucas8132.26768.348.160.545.532
Urtasun, Txemi14187.26551.8523547.56
Vidal, Sergi12197.16349.442.140.542.516
Ljubicic, Marko8134.46641.442.231.535.52
Scott, Durand20261.86052.551.835.537.5-2
Fajardo, Diego23292.96365.853.132333
Asselin, Josh20340.16365.353.23734.5-4
Cvetinovic, Nikola13221.96544.944.84232.5-3.5
Aguilar, Pablo8128.95343.838.8293616
Kelati, Thomas14209.55450.344.536.53512
Hodge, Walter15315.65447.648.613.530-14.5
Diop, Illimane16162.35152.440.138.523.510
Vega, Javier24380.25356.65741.539.59
Minnerath, Nick15233.74951.147.139310
Draper, Dontaye20237.74044.437.920.52410
Berzins, Kaspars5804839.531.7332410
Cochran, Nik212684242.442.81319.5-3.5
Barton, Lubos101174143.83943.537.522
Giuseppe, Poeta8111.93927.526.229256
Lavrinovic, Ksystof683.93626.324.91519.54.5
Mickeal, Pete5161.84230.934.52025.5-4
Goodridge, Vernon7121.34146.426.33722.515.5
Vrkic, Zoran20159.6362924.47.519.52.5
Sabones, Domas23239.93340.82917.53.5-2.5
Chagoyen, Jesús192123923.421.93.56-14
Martínez, Iván243533644.437.50.513.5-2
Lucic, Vladimir5913028.422.121.5206
Pozas, Pepe5100.9352322.915.514.54.5
Creus, Joan18219.3305.48.1-27-0.5-18.5
Barrera, Alex20235.93016.827.2-14.57-10.5
Urtasun, Alex884.23028.824.2292210
Olaizola, Julen23235.92642.9282032.5
Kaukenas, Rimantas587.52321.12018.5186.5
Wright, Akeem7151.22520.419.210.511-12
Vilhjálmsson, Hordur24440.82114.128.9-41.5-6-39.5
Sanders, Melvin486.12121.719.310.518.53
Peterson, Travis251.12119.3181615.55.5
Drenovac, Djordje7118.9189.69.860.5-7.5
Pecherov, Oleksiy334.91518.315.92514.58
Mejeris, Mareks9101.9171411.5-12-1
Papadopoulos, Lazaros1181613.91314.512.55.5
Abia, Larry56.512109.110105.5
Burjanadze, Beka21117132.85.6-20-4-12
Vasilopoulos, Panagiotis6961310.712.5-30.5-9.5
Suárez, Alejandro850.31215.915.119104.5
Huskic, Goran1135.51310.39.76.583
Sánchez, Sergio616.81110.61014.5105.5
Kody, Johan1077.21014.79.210.544
Viney, Drew485109.810.732.5-6.5
Vicedo, Edgar835.51011.68.78.59.54.5
Carmichael, Jackie659810.18.87.52.51
González, José M.2677.14.7764.5
Borovnjak, Sasa31967.76.1543
Alvarado, Óscar3964.8424.52
Caven, Joonas532.157.66.92.53.51.5
Radovic, Nemanja487610.910.5-92.5-6.5
Samb, Mamadou1023.747.74.8542
Porta, Antonio23941.62.902-3.5
Clark, Daniel117.745.13.34.53.52
Abalde, Alberto1833.93.6531
Pérez, Pablo62021.12.7-5.50-3.5
Laso, Adrián537.932.72.8-0.5-2-1.5
Brizuela, Dario529.331.11.9-2.5-1.5-3.5
Orupke, Ehimen842.239.94.32-2.51
Conde, Luis2520.91.3010
Cruz, Añaterve210.92-0.30.3-40-2
Sans, Agustí322255.122.5-0.5
Izquierdo, Antonio81720.91-0.510
Hernangómez, Juan Alberto21322.11.30.511
Martín, Alberto2411.32.2210.5
García, Sergi2511.91.230.50.5
Nguirane, Maodo31011.60.610.51
Sanz, Iñaki518.51-10.2-5.5-3.5-3
Radicevic, Nikola936.5-1-1.61.2-7-3-7
Heras, Jaime19255-26.110.4-24.5-12.5-22
Motos, Mikel197608.84.8-2-30.5
Barreiro, Jonathan23.30-0.20.30.50-1
Johnson, Armon1130-0.60.81.5-1-2.5
Díaz, Alberto355.10-1.11.9-11.5-5-5
Toledo, Carlos29.901.51.1-3-0.5-0.5
Pardina, Joan11000000
Lukauskis, M.10.2000000
Niang, Mamadou10.2000000
Van Oostrum, Devon977.5-3-6.1-3.3-13-9-15.5
Toledo, Juan17.8-1-0.7-0.4-1-1-1
Ballesta, Juan10.2-1-0.1000-0.5
Homs, Albert210-1-2.1-1.4-6.5-2-2.5
Corrales, Guillermo12-1-1.1-1-2.5-1-1.5
Tirado, Toño22.3-2-1.6-1.1-2-2-1.5
Mark, Lamont120-2-2.6-0.9-8.5-3-4.5
Todorovic, Dejan26-2-1.1-0.7-1-1-2
Rodríguwz, Sergio712.5-2-0.7-0.1-1-1-1.5
Stobart, Micky14100.7-5-7-7-13.5-21.5-14
Assalit, Xavi56-4-3.7-3.1-4-4-3.5
Odom, Lamar116.9-4-1.9-1.3-6-4-4
Guerra, Fran1057.4-6-3.9-3.1-9-11-10.5
Marín, Javier526.4-8-7.2-6.1-13-9.5-9
Servera, Miquel1495.1-15-12.9-10.1-24.5-22-20
Nesta táboa inclúense todos os xogadores con algún minuto en pista.

 

Estatísticas individuais avanzadas

Ademais dos indicadores simples que suman accións positivas e restan as negativas con diferentes pesos, existen outros estatísticos máis elaborados que ademais distinguen entre a faceta ofensiva e a defensiva de cada xogador.

Dean Oliver propuxo tomar como base de cálculo as posesións en vez dos partidos ou os minutos, tendo en conta por tanto o ritmo de xogo distinto de cada equipo. Calcula así os puntos producidos (PProd) e os puntos encaixados (PAllow) para cada xogador, de onde despois deriva os indicadores de eficiencia ofensiva e defensiva, e tamén obtén os puntos netos (NetPts) como diferenza entrambos.

David Berri desenvolveu un sistema de cálculo baseado nas vitorias obtidas, na procura dun bo preditor do desempeño dos equipos nunha temporada calquera. A partir dese enfoque, no que se ponderan as estatísticas individuais en función de se conducen ou non a unha vitoria, e onde se descontan as vitorias que de forma regular obtería un equipo cun nivel de reemprazamento (descenso, último da clasificación), calcula un índice ofensivo, baseado en accións anotadoras ou creativas, e outro defensivo, baseado en paradas ou negacións  (stops). Así, o rendemento ofensivo dun xogador tería conducido ao seu equipo a unha certa cota de vitorias (OffWS), e o mesmo pasaría co seu rendemento defensivo (DefWS). A suma de ambos danos a cota de vitorias de xogador (Win Shares).

NOMEPProdPAllowNetPtsOffWSDefWSWinSh
Mirotic, Nikola286.5183.9102.63.071.864.93
Doellman, Justin340.8213.1127.73.261.414.67
Rodríguez, Sergio344.5179.9164.53.051.624.66
Fernández, Rudy280.5178.9101.62.7724.77
Llull, Sergio306.4232.274.23.431.54.94
Pleiss, Tibor257.5174.483.21.830.832.66
Panko, Andy392.9302.590.52.77-0.512.26
Sekulic, Blagota286.3200.485.92.660.162.82
Tomic, Ante216.1145.870.31.961.313.28
Satoransky, Tomas322.6266.955.81.540.732.27
Robinson, Jason337.1268.668.51.9912.99
Sato, Romain273.1253.719.43.190.844.03
Doblas, David289.424841.41.810.72.5
Mumbrú, Álex353.9287.8660.420.170.58
Muscala, Mike275193.281.82.120.522.64
Feldeine, James327.1260.1670.520.240.77
Blanco, Saúl265256.48.62.040.272.31
Ivanov, Dejan276.8213.763.11.85-0.111.74
Gabriel, Germán267.8215.452.52.010.122.14
Nocioni, Andrés268.9198.470.51.810.322.12
Lima, Augusto Cesar241209.231.81.540.241.78
Tillie, Kim312.4227.784.71.69-0.011.68
Kirksay, Tariq252.1212.1401.250.972.23
Uriz, Ricardo253243100.70.240.94
Reyes, Felipe187.8123.664.21.231.422.65
Báez, Eulis234.5230.24.21.341.312.65
Granger, Jayson251.2208.842.41.530.542.07
Llompart, Pedro202.2225.4-23.21.40.391.8
Sikma, Luke215.5231.3-15.70.870.821.69
Corbacho, Alberto273.6239.534.12.380.092.47
Sanikidze, Viktor209.5193.316.20.340.961.3
Shermadini, Giorgi202.2137.364.81.810.722.52
Savané, Sitapha194.8197.1-2.21.660.332
Dubljevic, Bojan190.4136.154.31.540.832.37
Heurtel, Thomas250217.932.12.09-0.141.95
San Emeterio, F.221.7250.7-28.91.6-0.241.36
Monroe, Darryl264.6193.471.11.17-0.111.07
Tavares, Walter131.8147.4-15.61.011.62.62
Martínez, Rafa197.5199.1-1.71.740.422.16
Hervelle, Axel186.7198.8-12.11.640.372
Johnson, Omari269.5284.1-14.61.14-1.070.06
Richotti, Nicolás261.4232.528.90.480.160.64
Colom, Quino215.5208.27.30.120.040.15
Van Rossom, Sam217.1230-12.81.340.872.22
Navarro, Juan Carlos216.5175.141.51.160.561.72
Kuric, Kyle247.2252.9-5.70.310.110.41
Vives, Guillem234.2250.9-16.7-0.190.540.35
Newley, Brad246.4214.232.20.181.111.28
Shurna, John236.8224.8121.520.311.83
Caner-Medley, Nik197.4162.434.91.040.751.79
López, Raul193.3200.2-6.91.770.121.88
Dragic, Zoran200.5136.264.31.320.882.21
Huertas, Marcelinho209.4176.632.81.330.421.75
Ribas, Pau193.5156.137.51.610.361.97
Bamforth, Scott243.5216.127.41.050.61.64
Vázquez, Fran143.7135.58.21.091.112.2
Balvin, Ondrej147.7181.8-34.10.60.851.45
Suárez, Carlos164.6198.1-33.51.170.661.83
Jones, Joseph199.6166.533.11.290.691.99
Rudez , Damjan226.4218.28.22.030.152.18
Junyent, Oriol168.813434.81.110.371.49
Joseph, Devoe292251.240.80.770.140.91
Bellas, Tomás209.7204.15.6-0.121.161.04
Dorsey, Joey111.2107.240.391.531.91
Martín, Nacho171.5158.413.10.610.761.37
Haritopoulos, Dimitris239.7252.4-12.6-0.31-1.21-1.51
Stimac, Vladimir149.8142.67.31.060.641.7
Cabezas, Carlos211.1220.1-91.05-0.460.59
Salgado, Javier234.1202.731.40.20.360.56
Andjusic, Danilo256.4260.6-4.20.46-1.43-0.96
Banic, Marko199200.1-1.11.58-0.351.24
Eriksson, Marcus220.12182.11.36-0.490.87
Tabu, Jonathan180156.823.20.610.451.06
Hansbrough, Ben207.7153.154.60.920.721.64
San Miguel, Rodrigo177.6261.3-83.8-0.1-0.32-0.42
Roll, Michael217.7222-4.30.090.440.53
Pumprla, Pavel170214.7-44.60.190.40.59
Lafayette, Oliver221.118437.10.560.641.19
Bourousis, Ioannis134.1130.140.811.091.9
Neto, Raulzinho205.2190.814.40.330.40.73
Freire, Rafael169.7185.6-16-0.140.640.5
Oliver, Albert209174.834.30.030.850.88
Delas, Mario201.6195.46.20.320.210.54
Lampe, Maciej142.9101.341.71.150.421.56
Arnold, Marcus163.9180.7-16.70.380.120.5
Llovet, Nacho126.8121.55.30.940.191.12
Causeur, Fabien137.5155.6-18.10.870.110.98
Miralles, Albert177.4154.822.60.220.490.7
Toolson, Ryan181.3147.3341.20.191.39
Hernández, Alex139.8155.1-15.31.03-0.20.83
Mejri, Salah106.586.919.60.391.141.53
Darden, Tremmell114.4150-35.6112
Pérez, Daniel139157.3-18.30.610.240.85
Beirán, Javier118.5156.1-37.6-0.051.010.96
Lishchuk, Serhiy111.575.436.10.650.581.23
Grimau, Roger186.317511.30.13-0.080.05
Bertrans, Dairis206.6207.1-0.50.95-0.320.62
Abrines, Alex127.5136.7-9.21.450.692.13
Hernangómez, Guillermo121.1108.412.70.780.411.19
Ramsdell , Charles190.8222.4-31.7-0.30.490.19
Kouguere, Max173.2206.5-33.40.02-0.16-0.14
Arteaga, Oliver118.1148.3-30.21.09-0.180.91
Mata, Marcos164.2219.1-54.9-0.470.670.2
Sastre, Joan162191.8-29.80.130.490.62
Papanikolau, Kostas136.6181.7-45.20.040.630.66
Lorbek, Erazem106.687.419.21.090.471.56
Tomàs, Pere136.4179.8-43.40.140.380.52
Rabaseda, Xavi147.2234.5-87.3-0.50.570.06
Paunic, Ivan186.3206.1-19.80.5-0.470.03
Calloway, Earl141.2132.290.420.761.19
Williams, Latavious111.1104.86.30.720.140.86
Slaughter, Marcus83.2108.5-25.30.371.091.46
Pullen, Jacob131.180.350.80.380.580.96
O'Leary , Ian122.1129.2-7.1-0.190.90.71
Miso, Andrés150.3185.7-35.3-0.32-0.01-0.33
Kavaliauskas, Antanas151.7160.5-8.81.41-0.151.26
Rubio, Guille131.6145-13.50.01-0.07-0.06
Diagne, Moussa87.8129.5-41.70.40.240.64
Sada, Víctor82.7100.2-17.50.260.530.79
Rey, Xavi82.873.69.20.530.641.16
Giannopoulos, Charalampos137.6180.7-43.10.49-0.180.31
Arco, Salva115.4163.4-48-0.26-0.19-0.46
Rowe, Jason161.1191.4-30.3-0.74-0.74-1.48
Dewar, Benjamin134.7169.3-34.50.350.10.45
Carroll, Jaycee115.7101.514.20.710.571.28
Stefansson, Jon120.6113.76.90.470.270.75
Wood, Scott173.5208.6-35.11.04-0.390.65
Ventura, Albert116.9153.7-36.8-0.10.340.24
Romdhane, M. Ben131.5163.1-31.6-0.390.1-0.29
Hezonja, Mario76.351.924.40.770.791.55
Davis, Dwayne178.5158.220.3-0.09-0.21-0.3
Rodríguez, Berni167.3201.1-33.90.42-0.40.02
Vargas, Eloy81.186.2-5.10.570.360.93
Fernández, Jaime132.2141.5-9.3-0.1-0.13-0.23
Landry, Marcus141.2117.923.30.310.20.51
Waters, Dominic184.2143.740.5-0.82-0.25-1.06
Slokar, Uros114.8115.8-10.030.350.38
Franch, Josep147.2151.9-4.7-0.90.2-0.7
Pilepic, Fran129.1154.1-251.06-0.070.99
Grimau, Jordi116.6151.1-34.60.06-0.38-0.31
Mainoldi, Leo101.4134.2-32.80.750.20.96
Rost, Levi142.3189.2-46.90.0900.09
Markota, Damir94.4117.9-23.50.450.020.48
Larsen, Rasmus117.2162.4-45.2-0.57-0.24-0.81
Hanley, Will102.5106.1-3.60.750.351.11
Porzingis, Kristaps1061060-0.050.640.59
Nachbar, Bostjan148.4133.315.10.080.530.6
Bjelica, Milko90.173.216.90.68-0.060.62
Hamilton, Lamont110.684.526.1-0.13-0.02-0.15
Hanga, Adam86.590.5-3.90.360.340.69
Triguero, Juan José73.6100.6-270.840.311.16
Oleson, Brad88.693.9-5.30.690.421.12
Sinanovic, Nedzad111.3157.2-45.8-0.85-0.58-1.42
Xanthopoulos, Vassilis98.8162.4-63.6-0.490.32-0.17
Winchester, Anthony152.5180.5-28-0.630.45-0.18
Kuzminskas, Mindaugas107.3110.6-3.30.220.420.64
Gutiérrez, Juan Pedro86.598.5-12-0.290.310.02
Jelinek, David110.4171.5-61.10.29-0.280.01
Antelo, José Angel83.17112.10.270.060.33
Sánchez, Sergio [MUR]79.778.21.50.75-0.190.56
Todorovic, Marko52.158.6-6.50.270.751.02
Cortaberría, Jon69.7133.4-63.7-0.190.460.27
Hettsheimeir, R.104.591.413.10.240.440.67
Suka-Umu, Marcos116.8202.8-86-0.86-0.87-1.73
Montañez, Román100135.4-35.3-0.08-0.44-0.52
Bivià, Carles110.6129.6-19-1.080.22-0.86
Díez, Daniel61.874.2-12.40.130.590.72
Fontet, Albert53.762.1-8.40.280.40.69
Urtasun, Txemi8070.19.90.380.080.46
Vidal, Sergi45.469.9-24.5-0.040.240.2
Scott, Durand83.998.6-14.7-0.570.16-0.41
Fajardo, Diego78.6109.2-30.6-0.860.49-0.37
Asselin, Josh92.4136.4-44-0.54-0.18-0.72
Cvetinovic, Nikola75.3105.1-29.7-0.41-0.7-1.11
Kelati, Thomas60.587.7-27.30.16-0.120.04
Hodge, Walter103.6129.6-26-0.69-0.42-1.11
Diop, Illimane51.557.9-6.40.060.320.38
Vega, Javier76.7151-74.3-0.3-0.17-0.47
Minnerath, Nick74.591.3-16.8-0.45-0.08-0.53
Draper, Dontaye51.980.6-28.80.050.630.68
Cochran, Nik82.5107.1-24.70.26-0.130.13
Sabones, Domas5782.1-25.1-0.490.550.06
Chagoyen, Jesús58.784.9-26.2-0.870.04-0.84
Martínez, Iván62.5159.6-97.2-0.48-0.87-1.35
Creus, Joan43.688.7-45.1-1.17-0.17-1.34
Barrera, Alex54.589.7-35.2-0.60.1-0.5
Olaizola, Julen4782.3-35.3-0.150.220.07
Vilhjálmsson, Hordur98.5200.2-101.7-1.64-1.13-2.77
Heras, Jaime40.699.7-59.1-0.840.15-0.69

Estatísticas individuais relativas

Os indicadores +/- miden como varía o resultado no marcador en favor ou en contra do propio equipo cando un xogador está en pista ou no banco. O neto ou diferenza entrambos mide a importancia relativa dun xogador para un equipo. O valor de cada xogador está influído polo dos demais, pero dá unha primeira medida da contribución ao xogo como colectivo, como equipo, aínda que peca de aumentar o rendemento daqueles xogadores habituais nos minutos do lixo ou que renden máis cando o partido xa está decidido (e non son por tanto decisivos).

Os indicadores PER son unha aproximación á eficiencia ofensiva e defensiva dun xogador, neste último caso de forma indirecta medindo a eficiencia ofensiva dos rivais na súa mesma posición de campo. A media da liga é 15 en ambos aspectos. O neto mide a eficiencia total dun xogador independentemente dos minutos xogados, e ofrece unha medida máis completa que as estatísticas máis habituais, ao incluír a dimensión defensiva do xogo.

O indicador Floor% é unha variante avanzada da porcentaxe mellorada de tiro, calculada en función non só do tipo de tiro (1p, 2p, 3p) senón das posesións utilizadas. Os indicadores ORtg e DRtg miden a eficiencia ofensiva e defensiva baseado tamén en posesións e non en minutos.

NOME+/- pista 40m+/- banco 40m+/- neto 40mPER ofPER defPER neto%FloorORtgDRtg
Mirotic, Nikola17.519.7-2.233.614.119.459129.595
Doellman, Justin13.88.65.230.311.219.255.2122.199.7
Rodríguez, Sergio15.422.4-734.17.326.853.1121.396.5
Fernández, Rudy23.111.711.432.37.524.853.4127.193.3
Llull, Sergio17.121.5-4.4279.11853.8126.7100.6
Pleiss, Tibor3.22.90.328.817.111.756.4114.2104.6
Panko, Andy-4.4-2.1-2.421.619.32.252.1115.7118.2
Sekulic, Blagota0.5-5.96.331.314.716.657.1124.6111.3
Tomic, Ante12.166.134.616.318.458.7123.195.4
Satoransky, Tomas-4.36.5-10.820.414.55.949.8113.2108.1
Robinson, Jason1.3-13.81520.87.513.348.7112.1107.4
Sato, Romain13.95.78.222.910.612.356.7130.1106.4
Doblas, David-0.4-4.3420.318.91.455110.1108.7
Mumbrú, Álex-24.7-6.717.715.8245.3102.8111.8
Muscala, Mike0.11-126.716.110.656.1119.1108.7
Feldeine, James-5.70.3-619.19.79.445.7101.6113
Blanco, Saúl0.7-12.513.221.1147.250.4117.6111.8
Ivanov, Dejan-6.5-2.9-3.621.517.44.152.3115.4114.7
Gabriel, Germán1.3-3.24.521.317.14.251.4116.1112.7
Nocioni, Andrés3.6-1.34.825.519.36.249.6115.7108.6
Lima, Augusto Cesar-7.1-9.42.224.9168.955.9108.5110.5
Tillie, Kim-11.3-3.7-7.625.1241.153.8111.5113.9
Kirksay, Tariq-0.10.1-0.221.59.911.645.8107.4104
Uriz, Ricardo-1.8-5.33.517.920.2-2.345110110.9
Reyes, Felipe21.515.16.429.512.317.254118.594.1
Báez, Eulis3.93.50.417.419.8-2.448.8113.9102.1
Granger, Jayson6.14.91.318.712.66.152112.9108.3
Llompart, Pedro45-1.116.212.73.547.8109.9110
Sikma, Luke3.9-15.219.118.316.41.952.2110.8106.7
Corbacho, Alberto1.8-6.98.819.917.52.344.7121.5113.6
Sanikidze, Viktor-0.611.3-11.915.518.2-2.745.897.7103.5
Shermadini, Giorgi9.9-7.317.328.422.65.958122104.7
Savané, Sitapha-3.43.8-7.222.518.44.257.9123.8109.2
Dubljevic, Bojan5.711.2-5.528.317.31152.2120.6104.6
Heurtel, Thomas2.86.5-3.720.210.89.352.8122.9113.9
San Emeterio, F.1.23.4-2.216.314.32.150114.9115.5
Monroe, Darryl-8.6-5.6-326.716.310.452.3113113.8
Tavares, Walter4.24.202218.63.456.1121.494
Martínez, Rafa13.710.72.917.410.66.850.1123.3109.1
Hervelle, Axel0.7-1.92.619.122.1-2.954.5121109.9
Johnson, Omari-20.3-27.16.819.128.7-9.648.2108.6123.5
Richotti, Nicolás-0.6-7.6717.110.1746105.7113.4
Colom, Quino-4.1-50.914.317.2-2.943.8101.8113.7
Van Rossom, Sam9.615.8-6.215.611.54.146.8111.6105.9
Navarro, Juan Carlos7.78.9-1.221.611.110.546.7113.2106.2
Kuric, Kyle-4.2-5.10.816.619.1-2.542.5105.8113.3
Vives, Guillem0.7-2.12.813.210.2343.596.2109.6
Newley, Brad4.32.71.616.310.85.544.7100.4103.1
Shurna, John0.9-1.72.618.122.7-4.646110.4111.5
Caner-Medley, Nik7.68.7-1.223.214.88.449.7110.8102.8
López, Raul2.5-2.75.217.415.61.951.7123112.2
Dragic, Zoran12.62.61023.98.91552.8113.4100.9
Huertas, Marcelinho9.712.4-2.719.511.18.350.2116.5107
Ribas, Pau6.413-6.522.913.89.151122.7109.1
Bamforth, Scott0.3-55.315.75.89.844.1107.8108.9
Vázquez, Fran9272319.13.956.9114.298.8
Balvin, Ondrej1-4.95.917.221.9-4.753.1111103.8
Suárez, Carlos6.93.92.915.110.84.347.5113.7107.6
Jones, Joseph4.34.4-0.118.822.6-3.855.6113.7107.3
Rudez , Damjan9.8-4.113.917.110.1750.7114.2112.3
Junyent, Oriol2.1-1.13.319.517.22.254.3107.8109.7
Joseph, Devoe1.8-89.715.914.81.145.4102.9113
Bellas, Tomás7.3-1.99.213.512.5142.697.5102.7
Dorsey, Joey9.311.5-2.224.813.111.753.1108.892
Martín, Nacho4.52.12.316.413.92.547.6100.7104.4
Haritopoulos, Dimitris-22.6-22.3-0.313.927.8-13.947.395.1125.9
Stimac, Vladimir1.88.4-6.617.216.2156111.4106.5
Cabezas, Carlos-10.24.3-14.514.517-2.545.4104.3118.4
Salgado, Javier2.6-7.49.915.413.22.239.2100110.2
Andjusic, Danilo-22.6-21.8-0.914.323.3-943.7102.7128.9
Banic, Marko-1.2-7.46.318135.157.7118116.7
Eriksson, Marcus-7.9-113.115.511.73.846.1109.7119.6
Tabu, Jonathan62.93.116.99.17.843.6103.2108.7
Hansbrough, Ben1.34.4-3.17.88.9-1.146.5100.5105.8
San Miguel, Rodrigo-7.1-10.139.820.1-10.343.294.5117.6
Roll, Michael0.710.6-1014.29.94.345.597.8110.3
Pumprla, Pavel-2.61.1-3.712.614.5-1.948.598.5110.2
Lafayette, Oliver15.17.77.515.413.91.543.6104.9105.8
Bourousis, Ioannis18.518.8-0.219.416.52.952111.197.5
Neto, Raulzinho-3.55.6-9.216.815.71.146.5102.4107.2
Freire, Rafael-1-1.30.313.111.91.242.498109.3
Oliver, Albert2.45.2-2.814.44.51042.797.3103.9
Delas, Mario3.1-6.39.414.517.2-2.849.199.1110.8
Lampe, Maciej7.49.7-2.321.59.611.954.9108.6106.6
Arnold, Marcus-5.1-1.8-3.315.218.7-3.451.396.8113.6
Llovet, Nacho-0.60.5-1.117.116.50.755.6105108.7
Causeur, Fabien6.8-5.21217.517.6-0.151116.4111.8
Miralles, Albert2.7-2.45.118.319.4-1.149.6105.4108.6
Toolson, Ryan1.18-720.815.45.549115.3112.1
Hernández, Alex-13.6-7.5-6.214.520.4-5.953.8116.8117.5
Mejri, Salah18.119.6-1.524.712.312.451.2101.590.4
Darden, Tremmell11.724-12.3157.67.451.6103.3100.5
Pérez, Daniel3.6-9.613.215.314.70.643.9112.4112.2
Beirán, Javier1.45.9-4.512.5102.540.889100.6
Lishchuk, Serhiy16.511.25.327.317.210.153.4111.798.5
Grimau, Roger-3.51.9-5.413.414-0.648.194.2114.2
Bertrans, Dairis-0.80.2-113.814.1-0.347105.5115.5
Abrines, Alex10.310.20.116.410.46.152.6115.6106.2
Hernangómez, Guillermo-4.7-0.4-4.318.318.10.256.5109.1107.9
Ramsdell , Charles-2.20-2.212.115.1-339.5101.9109.1
Kouguere, Max-12.1-6.8-5.313.617.4-3.843.499.4115.5
Arteaga, Oliver-7.2-10.3314.722.4-7.760.2112.9117.2
Mata, Marcos1.7-7.59.210.813.2-2.337.492.2108.1
Sastre, Joan-1.4-2.91.612.513.2-0.744.3101.6108.9
Papanikolau, Kostas5.611.3-5.612.512.6-0.143.5102.2105.9
Lorbek, Erazem8.517.3-8.824.318.55.856.8123.3102.4
Tomàs, Pere-110-1111.212.4-1.244.1104.5109
Rabaseda, Xavi-4.8-3.9-0.99.917.3-7.338.797.6109.1
Paunic, Ivan-4.4-3.4-113.212.30.943.2101.1119.2
Calloway, Earl3.86.9-3.115.94.91143.5105.2103.7
Williams, Latavious-9.613.8-23.322.221.30.856.7115.5110.7
Slaughter, Marcus18.418.6-0.216.39.46.952.9115.994.8
Pullen, Jacob11.410.4116.911.85.244.374.6106.3
O'Leary , Ian3.43.9-0.58.715.1-6.443.784.2101.7
Miso, Andrés-4.6-3.8-0.71015.7-5.839.488.7113.8
Kavaliauskas, Antanas-2.81.1-3.917.517.5058.5123.1114.2
Rubio, Guille-2.7-6.13.48.511.8-3.345.793.3114
Diagne, Moussa0.8-5.76.513.220.9-7.853.489.9108.3
Sada, Víctor11.78.7313.714.9-1.249.5105.9103
Rey, Xavi1.88-6.324.114.49.655.1110.296.1
Giannopoulos, Charalampos-8.8-10.51.612.311.90.546.4107.8115.6
Arco, Salva-9.8-7.7-2.2924.7-15.738.791.4117.6
Rowe, Jason-23.7-23.2-0.511.624.9-13.339.884.1123.8
Dewar, Benjamin-4.71.9-6.712.97.75.242.297112.7
Carroll, Jaycee25.211.913.319.912.47.547.5112.5102.8
Stefansson, Jon9.90.19.812.89.13.743.8101.6109.3
Wood, Scott-6.9-103.114.417.1-2.742.1105.2118.4
Ventura, Albert-1.20.5-1.811.29.91.344.692.9108.6
Romdhane, M. Ben-2.9-14.411.513.819.7-5.942.191.8113.3
Hezonja, Mario3111.91919.913.76.25390.895
Davis, Dwayne-10.6-1.4-9.113.218-4.843.397.8119.3
Rodríguez, Berni-7.3-10.22.91313.4-0.442.3102.7118.9
Vargas, Eloy-4.3-1.9-2.520.819.61.254.3113.6107.8
Fernández, Jaime-9.5-1.5-89.712-2.343.583.3116.2
Landry, Marcus-3.20.8-418.914.84.145104.6110.9
Waters, Dominic-6.1-11.1512.520.6-8.14292.3118.3
Slokar, Uros-3.90.5-4.310.625.5-14.948.786.6111.3
Franch, Josep0.3-3.23.59.79.40.340.383.1109.5
Pilepic, Fran1.7-2.23.912.913.4-0.647.4111.1115.6
Grimau, Jordi-10.3-7.6-2.7914.5-5.444.688.3120.2
Mainoldi, Leo4.240.213.812.41.344.1122.3110.4
Rost, Levi-0.7-7.66.911.313.8-2.540.596.7114.3
Markota, Damir-3.46.6-1013.916.6-2.748.5118.3111.3
Larsen, Rasmus-8.9-15.66.7919-1041.685.8117.5
Hanley, Will2.6-3.35.917.115.1256.3112.5107.8
Porzingis, Kristaps-1.2-1.80.617.718.3-0.645.4158.9101.7
Nachbar, Bostjan9.98.11.91312.80.244.995.4105.9
Bjelica, Milko03.1-3.123.515.18.454.3120.1114.9
Hamilton, Lamont0.5-1.11.617.5170.444.595.1114.3
Hanga, Adam3.74.3-0.515.315.8-0.548.7109.7108.3
Triguero, Juan José13.28.84.414.922.3-7.461.8121.4107.3
Oleson, Brad14.216-1.816.89.57.248.1108.9104.1
Sinanovic, Nedzad-21.7-22.91.210.724.5-13.841.784.8121.8
Xanthopoulos, Vassilis-0.7-1.50.89.413.7-4.339.287107.4
Winchester, Anthony0.5-2.12.68.78.20.537.392.1109.3
Kuzminskas, Mindaugas1.78.4-6.711.79.724792.3108.9
Gutiérrez, Juan Pedro-15.11.8-16.91314.3-1.339.2104.5109.1
Jelinek, David-0.82.4-3.31116-546.8107.8118.8
Antelo, José Angel-5-1.2-3.816.623.5-6.846.190.1112.2
Sánchez, Sergio [MUR]0-9912.484.449.6104.9122
Todorovic, Marko17.412.84.613.215.5-2.253.997.197.9
Cortaberría, Jon-10.95-169.713-3.336.9100.3105.9
Hettsheimeir, R.9.14.34.815.319.4-4.14798.6106.4
Suka-Umu, Marcos-19.7-24.14.46.521.4-14.938.480.3125
Montañez, Román-5.5-4.4-1.178.8-1.941.689.7122.4
Bivià, Carles-7.1-0.9-6.12.214.1-11.934.876.1112.2
Díez, Daniel18.624.5-5.916.13.712.445.386.698.6
Fontet, Albert2.24.9-2.714.122.4-8.353.6107.1106.3
Urtasun, Txemi5.832.89.654.64792.5112.2
Vidal, Sergi3.54.7-1.216.811.15.741.9115.1107.5
Scott, Durand-0.51-1.59.514.8-5.340.183112.2
Fajardo, Diego-6.1-1.5-4.68.414.8-6.439.677.1104.6
Asselin, Josh-9.3-100.85.420.6-15.142.180.1118.5
Cvetinovic, Nikola-28.1-25.9-2.28.826.3-17.442.685132.6
Kelati, Thomas-10.50.5-116.215.2-941.690.3116
Hodge, Walter-3.40.6-47.612.4-4.84088.6120.8
Diop, Illimane7.94.83.110.518.9-8.349.575.8107.6
Vega, Javier4-9.113.15.619.4-13.833.984.8118.6
Minnerath, Nick-9.6-1.9-7.64.516.7-12.240.876.3117.5
Draper, Dontaye20.916.74.210.610.6043.999.797.2
Cochran, Nik-1.3-0.1-1.25.911.5-5.640.992.1113.5
Sabones, Domas2.55.8-3.3517.6-12.542.678.2104.3
Chagoyen, Jesús-16.21-17.25.113.4-8.336.475.2115.3
Martínez, Iván-20.7-23.52.7521.1-16.140.882.2127.7
Creus, Joan-13.9-9.4-4.5-6.96.3-13.228.758.4119.7
Barrera, Alex-0.8-1.20.33.514.3-10.834.566112.3
Olaizola, Julen-6.4-0.2-6.27.315.3-844.296.5108.1
Vilhjálmsson, Hordur-22.5-22.4-0.13.417.9-14.532.474.4129
Heras, Jaime-185.4-23.53.212.7-9.528.370.8112.9
Nesta táboa inclúense só os 190 xogadores que xogaron polo menos 8 partidos ou 160 minutos de xogo.

Nota: Podes consultar as definicións de indicadores e conceptos no glosario.

Etiquetas:
 

Deixa unha resposta

O teu enderezo electrónico non se publicará Os campos obrigatorios están marcados con *

*